środa, 15 lutego 2017

Ostatni przystanek północnej podróży 2016 – Turku. Żegnaj Finlandio!

Ostatnim przystankiem naszej zeszłorocznej podróży po Finlandii było malownicze portowe miasto Turku. Turku znajduje się w południowo – zachodniej części kraju, oddalone 170 km od stolicy. Możemy dostać się tutaj bez problemu pociągiem oraz samolotem, gdyż w Turku znajduje się bowiem niewielki port lotniczy (z 2 stanowiskami odprawy pasażerów!).W punktach informacji turystycznej można znaleźć przewodniki w różnych językach – w tym i w jęzuku polskim. Do pobrania tutaj: www.issuu.com/visitturku/docs/123067
W broszurce znajdują się bardzo dobrze opisane najciekawsze zabytki miasta oraz okolic, informacje dotyczące restauracji, pubów oraz hoteli.

Bardzo dobrze rozwinięta jest tutaj sieć komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej. Z Turku można bowiem dostać się w wygodny sposób autobusem do podmiejskich atrakcji, takich jak np. wioska Muminków (www.moominworld.fi//). Ważne - należy przed przyjazdem sprawdzić godziny, dni i miesiąc otwarcia. My przyjechaliśmy tutaj w styczniu, niestety atrakcja ta była zamknięta dla zwiedzających.
Z Turku również w lecie są organizowane wycieczki promem do okolicznych wysepek – tzw. Archipelag Fiński (np. wyspa Uto).

Najbardziej w Turku spodobał się nam bardzo dobrze zachowany średniowieczny zamek Turunlinna: (www.turunlinna.fi/en/) oraz deptak wzdłuż rzeki Aurajoki. 

Katedra
Deptak wzdłuż rzeki Aurajoki.

Zamek Turunlinna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz